Live Events Program

All times are in Arizona time, which is UTC -7. Last program update 4/27/2021

  THURSDAY, MAY 6 FRIDAY, MAY 7 SATURDAY MAY 8
1:30 1:30 - 5:30 am
Workshop Mapping Historical Urban Commons: Concept note

Instructors: Enakshi Bhar, Hita Unnikrishnan, and Harini Nagendra

Learn More...


CAPACITY 20

2:00
2:30
3:00
3:30
4:00
4:30
5:00 5:00 - 6:00 am
Panel 2 - Commoning in the urban-rural interface

Danny Lam moderates discussion with speakers of pre-recorded talks Matteo Roggero, Arvind Lakshmisha, Leila Kebir, Daniel Elkin, and Vishal Narain.

5:00 - 6:00 am
Networking Time

Meet with other participants on our wonder.me space.

5:30 5:30 - 6:00 am
Break
6:00 6:00 - 7:30 am
Opening Session - LabGov and the "Praxis" of the Urban Commons

Speakers: Sheila R. Foster, Elena De Nictolis, Joachim Meerkerk, and Sofia Croso Mazzuco

6:00 - 7:00 am
Panel 3 - Conceptualizing the commons (Part 1)

Hita Unnikrishnan moderates discussion with speakers of pre-recorded talks Shruti Ragavan, Shreya Karmakar, Eduardo Araral, Anthony Li, Lalitha Kamath, and Deniz Çetin.

6:00 - 7:00 am
Webinar Panel 2 - Multiple-tiers governance and commons in Amsterdam

Henrik Laats & Rembrandt Zegers

6:30
7:00 7:00 - 8:00 am
Panel 4 - Conceptualizing the commons (Part 2)

Harini Nagendra moderates discussion with speakers of pre-recorded talks Léa Canevet, Chiara Salati, Amy Poteete, Leila Kebir, Adam Polko, and Sergio Villamayor-Tomás.

7:00 - 8:00 am
Panel 6 - Interdisciplinary methods to study the urban commons

Raul Pacheco-Vega moderates discussion with speakers of pre-recorded talks Safa Fanaian, Maitrayee Mullick, Adam Wiechman, Javanshir Fouladvand, and Francesco Palmia,

7:30 7:30 - 8:00 am
Coffee break in wonder.me

Meet with other participants on our wonder.me space.

8:00 8:00 - 9:00 am
Panel 1 - Urban commons & social movements

Sergio Villamayor-Tomás moderates discussion with speakers of pre-recorded talks Dayla Hazar Kalonya, Julia Moretti, and Charalampos Tsavdaroglou.

8:00 - 9:00 am
Networking Time

Meet with other participants on our wonder.me space.

8:00 - 9:00 am
Special Session 6 - Architectural Methods to Study the Urban Commons

Tom Avermaete moderates discussion with speakers of pre-recorded talks Irina Davidovici, Nicole de Lalouviere, and Hans Teerds.

8:30
9:00 9:00 - 10:00 am
Webinar Panel 1 - The commons as an institutional system to implement a just transition, at a global and local scale

Moderators: Mona Menadin & Francesco Palmia
Panelists: Gaël Giraud, Elena De Nictolis, and Mark Swilling

9:00 - 10:00 am
Panel 5 - Urban Commons in the Global South & North: Comparisons and Interdependencies

Rimjhim Aggarwal moderates discussion with speakers of pre-recorded talks Noëlle Boucquey, Dalya Hazar Kalonya, Leticia Costa de Oliveira Santos, Mirna Linhares, and Mirtha Lorena del Castillo

9:00 - 10:00 am
Break
9:30
10:00 10:00 am - 6:00 pm
Break
10:00 - 11:00 am
Special Session 3 - Commoning concepts: Justice, temporality, compactness and urban governance

Siddharth Sareen moderates discussion with speakers of pre-recorded talks Devyn Remme, Håvard Haarstad, and Katinka Wågsæther.

10:00 - 11:00 am
Webinar Panel 3 - How Inequalities Make and Remake Urban Spaces?

Moderator: Praneeta Mudaliar
Panelists:Prakash Kashwan & Linda Méndez-Barrientos

10:30
11:00 11:00 am - 7:00 pm
Break
11:00 am - 1:00 pm
Workshop Writing for Success: Conducting Scholarly Literature Reviews for Research in English on Urban Contexts, Cities and Regions

Instructor: Raul Pacheco-Vega

Learn More...


CAPACITY 40

11:30
12:00
12:30
13:00 1:00 - 5:00 pm
Break
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00 5:00 - 5:30 pm
Closing Session: Reflections on the future of urban commons

Participants: Rimjhim Aggarwal, Danny Lam, Raul Pacheco-Vega
We will announce the Best Student Presentation winner.

17:30
18:00 6:00 - 7:00 pm
Special Session 1 - Transgressing Neo-liberal Value and Centralizing Power: Hong Kong Commons in Practice

Ngai Pun moderates discussion with speakers of pre-recorded talks Chun Man Tse, Yat Ming Pong, Janis Fan, Kelly Ka Ying Lau, Mei Lin Wu, and Emma Man

18:30
19:00 7:00 - 8:00 pm
Special Session 2 - Rural-urban interface with a focus on revitalization

Yahua Wang moderates discussion with speakers of pre-recorded talks Sicheng Chen, Huirong Chen, Jia Guo, and Rongyu Wang

7:00 - 8:00 pm
Special Session 4 - How Universities as Urban Public Goods Revitalize Urban Commons--Some Cases in Taiwan

Ching-Ping Tang moderates discussion with speakers of pre-recorded talks Shyh-Huei Hwang, Ping-Lan Tu, and Ying-Feng Chen.

19:30
20:00 8:00 - 8:30 pm
Break
8:00 - 9:00 pm
Special Session 5 - Planning, Politics, People and Pace in Urban India

Mansee Bal Bhargava moderates discussion with speakers of pre-recorded talks Sanjaliwala Megha, Surabhi Mehrotra, Anubandh Hambarde, and Parampreet Kaur.

20:30 8:30 pm - 12:30 am
Workshop Mapping Historical Urban Commons: Concept note

Instructors: Enakshi Bhar, Hita Unnikrishnan, and Harini Nagendra

Learn More...


CAPACITY 20

21:00
21:30
22:00
22:30
23:00
23:30
24:00
blank